top of page
Search

Kako si lahko pomagamo pri ASTMI?

Updated: Mar 2, 2023

Astma je večinoma kronično obolenje dihalnih poti. Zaradi vnetja nabrekne sluznica, v bronhialni steni povzroči zožitve cevi in ovira pretok zraka.


Najbolj značilna simptoma sta oteženo dihanje v mirovanju in ob naporu ter nočna dušenja. Na splošno bolezen delimo na alergijsko (cvetni prah dreves, trav in zelišč, plesni, hišne pršice, živalska dlaka, živilski dodatki…) in ne-alergijsko (mrzel zrak, megla, stres, intenzivna čustva…) obliko astme.


Pri astmi je velikokrat prisotno obilo sluzi v telesu. Predlagam, da vsak posameznik ugotovi kaj mu »sluzi« telo (velikokrat mlečni izdelki, pšenica, gluten…) in se izogiba tej hrani.

Menim, da je potrebno opraviti nekakšno čiščenje telesa in potem poiskati še dodatne rešitve za izboljšanje počutja. Lahko poleg predpisanih zdravil poskusite še s homeopatijo. Pri kronični zadevi se je potrebno posvetovati s strokovnjakom. Opažam, da so na tržišču tudi že naravna pršila, kapljice za lažje dihanje, ki jih sicer ne poznam, potrebno se je pozanimati. Lahko si kuhate domače ČAJE, da si olajšate dihanje in pospešite izkašljevanje. Tu je le en recept za čaj proti astmi: 50g timijana,20g rosike,30g majarona, 50g rabeljskega silja. Zelišča zmešajte. Zjutraj zavrite vodo in z njo prelijte del mešanice (2 žlički mešanice za eno skodelico). Odcedite in čez dan popijte po 5–7 skodelic čaja.


Predvsem je pri astmi priporočljiva redna VADBA, pomeni vsaj trikrat na teden. Seveda si mora vsak prilagoditi vaje glede na zmožnosti in postopno zviševati tempo. Imamo široko izbiro dvoranskih vadb, je pa zelo priporočljivo gibanje na svežem zraku in pa pravilno DIHANJE!


Dihalna tehnika je ena bolj enostavnih in poceni načinov za čiščenje pljuč. Očisti jih temeljito in če jo boste izvajali redno, vsako jutro, bo pripomogla k boljšemu splošnemu počutju. Ena izmed dihalnih tehnik: v vzravnani drži s prepono globoko vdihnemo (hitro, a ne prehitro), tako da se dvigne samo trebuh, ne pa tudi prsi in ramena. Nato med stisnjenimi ustnicami karseda počasi izpraznimo pljuča. Vloga stisnjenih ustnic je v tem, da rahlo povečamo tlak v pljučih in s tem spodbudimo izločanje CO2. Ponavljamo od deset do petnajst minut vsako jutro in enako dolgo zvečer, lahko tudi med branjem, gledanjem televizije… http://www.normalbreathing.com/diseases.php


Z REFLEKSNO MASAŽO se lahko pri astmi tudi zelo pomaga, kajti poleg vzpostavitve samozdravilnih procesov v telesu, postopno odpravljanje vzrokov… se tudi počasi, a vztrajno, razstruplja telo. Je pa pri dalj časa trajajoči bolezni potrebnih več zaporednih terapij.


Refleksoterapevti obravnavamo človeka celostno. Pomeni, da se osredotočamo tako na simptomatske cone, ki so pri astmi vsi dihalni organi in iščemo povezavo oziroma vzroke v ostalih organih, kot je pleksus solaris, prebavila, sečila, nadledvične žleze, limfne žleze.. Kitajska medicina astmo povezuje tudi s šibko energijo ledvic in napako v pravilnem kroženju energije či in priporoča, da se spodbudi tudi točke ob hrbtenici, s čimer se spodbudi simpatični del vegetativnega živčevja, ki potem pospešeno deluje in izloča v kri snovi, ki delujejo podobno kot te v pršilu, ki jih astmatiki dobro poznajo. Se pa v akutnem napadu astme ne masira simptomatskih con na stopalu, se pravi ne dihalnih organov, v akutni fazi se nežno pritiska na cone za pomiritev, npr. pleksus solaris.


Se pa velikokrat z odpravljanjem fizičnih vzrokov postopno odpravljajo tudi psihološki vzroki. Možni psihološki vzroki za nastanek astme (Louise L. Hay) so lahko dušeča ljubezen, nezmožnost dihanja zase, občutek dušenja in potlačen jok. Lahko te en delček tvojega življenja nekako duši, ti ne pusti dihati.


Pljuča na čustveni ravni lahko pomenijo navezanost na naše bližnje, še posebno na starše, otroke ali partnerja. (Ana Korošec, Zdravje iz stopal)

Otroci, ki zgodaj zbolijo za astmo ali bronhitisom, so pogosto utesnjeni od skrbi in strahov svojih staršev, ki nenehno premišljujejo, kako bi zaščitile svoje otroke od mnogih nevarnosti, ki jih prinaša življenje. Lahko tudi premalo skrbijo za malčka in ga preveč prepuščajo, da se znajde kar sam. Ker tega še ne zmore, je prestrašen, pljučni mešički se stisnejo in ga začne dušiti. Kmalu opazi, da je pridobil svojo pozornost in tako je nezavedno še bolj stimuliran, da se duši. Torej, lahko si pomagate tudi z afirmacijami, kot je npr:

Varno in svobodno hodim skozi Življenje!:)
Ali pa ponavljate za svojega otroka: Ta otrok je varen in ljubljen, dobrodošel in cenjen!:)

Globoko in sproščeno dihanje voščim!:)


Tadeja

 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page